1. Proč se o kácení vůbec bavit?
Stromy nám přinášejí radost, stín, čerstvý vzduch… Ale jakmile se nakloní nad dům, prorostou do elektrických drátů nebo je napadne hniloba, přichází ke slovu
rizikové kácení. A to není obyčejná řezbářská činnost či sousedská výpomoc.
Podle
Standardu AOPK ČR pro kácení stromů (dále jen „Standard“) jde zejména o situace, kdy dřevina ohrožuje majetek či lidi a běžný postup (směrové kácení na volnou plochu) není možný. Kdo by to byl řekl, že i zdánlivě klidný strom může mít pěkně nevyzpytatelné plány…
2. Kdy je kácení opravdu „rizikové“?
Blízkost budov, drátů či husté zástavby: Stačí pár centimetrů chyby a větve končí na střeše, autě nebo chodníku.
Špatný stav stromu: Třeba ztrouchnivělý kmen, hniloba, praskliny v kořenovém systému. Strom pak při kácení nereaguje tak předvídatelně.
Vysoký strom s omezeným prostorem: Například topol v úzké uličce nebo smrk těsně vedle dvoupatrového domu.
Podmáčené či poddolované podloží: Strom se může při řezání vychýlit, kam nechcete. A najednou padá na sousedovu pergolu nebo do drátů nízkého napětí.
V těchto případech Standard doporučuje zvážit
postupné kácení nebo další specializované metody. Zvlášť důležité je zajistit bezpečný prostor, aby se do něj nedostali zvědaví sousedé, děti či náhodní kolemjdoucí.
3. Druhy kácení podle Standardu AOPK
3.1. Směrové kácení
Kdy se hodí: Máte kolem stromu dost místa k bezpečnému pádu. Alespoň v nějakém směru.
Princip: Vytvoří se tzv. směrový zářez a hlavní řez, aby se kmen skácel požadovaným směrem. Příp. se na strom nainstaluje lano a přetáhne se tam, kde je místo pro jeho pád.
Rizika: Pokud je strom nakloněný špatným směrem či nestabilní, nemusí se směrové kácení vydařit.
3.2. Postupné kácení (kácení po částech)
Kdy se hodí: Strom je ve stísněném prostoru (např. mezi domy), ve špatném stavu nebo existuje jiná nepředvídatelná okolnost, která znemožňuje běžné kácení.
Princip: Arborista či dřevorubec leze do koruny (případně pracuje z plošiny) a odřezává strom shora směrem dolů. Větve a části kmene se spouští lanem, aby nic nepoškodily.
Výhody: Vysoce bezpečné, minimalizuje riziko škod v okolí.
Nevýhody: Časová náročnost, vyžaduje zkušenost, specializované vybavení.
3.3. Kácení s podporou techniky
Kdy se hodí: Mimořádně vysoké a rizikové stromy (použití jeřábu, velké plošiny). Existuje okolnosti, kdy je ekonomicky a nebo bezpečnostně výhodnější využít i těžkou techniku.
Princip: Speciální manipulační stroje pomáhají stabilizovat, spouštět a nebo rozebírat kmen či větve, které se rozřezávají.
Poznámka ze Standardu: Doporučeno tam, kde by lezení nebo směrové kácení bylo příliš nebezpečné.
4. Proč je bezpečnost na prvním místě (a cena až na druhém)
Někdo by mohl namítnout: „Vždyť to zvládnu sám, půjčím si pilu od známého a ušetřím!“ Jenže stačí malá chyba a:
Škody na majetku: Oprava střechy, plotu, elektroinstalace… To vše bývá mnohem dražší než zaplatit profesionální kácení.
Zranění lidí: Padající větev může napáchat tragédii. Pořezání od řetězové pily také nejsou zrovna příjemné. Nedejbože pád člověka z žebříku nebo stromu.
Zodpovědnost a pojištění: Chybějící pojištění může znamenat, že všechny škody půjdou z vaší kapsy.
Podle Standardu má být součástí
rizikového kácení důkladné zajištění okolí a použití osobních ochranných prostředků. Profíci mívají
pojištění odpovědnosti, které pokrývá případné náhodné škody. A to je klíč: raději investovat o něco víc, než pak řešit milionové náhrady.
(my v Doubek a syn ctíme všechny tyto zásady. Prioritu má pro nás lidské zdraví, v druhé řadě se díváme na majetek a až potom nás zajímá ekonomika)
5. Dva příběhy z reálné praxe
5.1. Smrk ve stínu rodinného domu
Paní Hana z Ostravy měla za domem 20metrový smrk. Rostl léta bez problémů, ale po jedné bouřce v září 2025 se naklonil a začal praskat v kořenech. Vlivem promočené půdy.
Postupné kácení bylo jediné řešení. Strom jsme zajistili proti dalšímu pohybu. Zkušený arborista vylezl do koruny s lanem, odřezával větve až do nejvyšších partií a spouštěl je na zahradu. V místě kde stál nebyl prostor pro chybu. Několik staveb sousedů a malý prostor na zahradě. Celá akce trvala půl dne, ale domy, stavby i ploty zůstaly bez škrábance.
„Kdybych to zkusila sama se sousedem co se nabídl, tak si jsem jistá, že by jsme něco rozbili. Nakonec by cena byla úplně jinde, kdyby jsme ještě sousedovi opravovali střechu nebo plot.“ říká dnes s nadsázkou paní Hana.
5.2. Starý topol vedle elektrického vedeníNa okraji pozemku pana Karla z Karviné stál topol, který už svou výškou výrazně převyšoval i sloupy elektrického vedení. Stačil by špatný poryv větru a mohly být přetrhané dráty. Přijeli jsme na obhlídku a navrhli
směrové kácení – naštěstí byl v okolí přilehlé zahradě pruh místa, kde jsme si odhadli, že strom při kácení vleze. Povedlo se tedy naplánovat pád kmene přesně do „slepé“ části zahrady, mimo vedení a stavební objekty. Z bezpečnostních důvodů se dočasně vypnula elektřina a vytyčit ochranná zóna.
„Hodina bez proudu není taková hrůza, hlavně že jsme nezůstali bez střechy nebo bez elektřiny.“ dodává pan Karel.
(Na obhlídky místa jezdíme zdarma - vždy zhodnotíme nejbezpečnější a nejekonomičtější variantu, kterou v dané situaci vidíme.)
6. Pojištění: Tichý hrdina rizikového káceníI profesionál může udělat chybu nebo se objeví nečekaná okolnost (silný náraz větru, skrytá hniloba v kmenu). Pokud nemá firma pojištění, může se stát, že škody nikdo neuhradí. Proto:
Ptejte se předem: Máte sjednané pojištění odpovědnosti? Pokud ano, do jaké výše?
Ověřujte reference: U firmy, která se chlubí dlouholetou praxí, je vyšší šance, že už podobné situace zažila a je dostatečně pojištěná.
(Například v Doubek a syn je práce na rizikovém kácení krytá pojištěním do výše 20 000 000,-kč. Taková informace člověka uklidní – zvlášť když jde o stromy, jež už se mohou kdykoli zřítit.)
7. Další rady, jak se vyhnout problémům
Neodkládejte kácení: Jestli vidíte, že strom začíná být nebezpečný, nečekejte na další bouřku.
Pohlídejte si legislativu: U některých stromů je nutné povolení. Jinak hrozí pokuty (zákon č. 114/1992 Sb.).
Nezapomeňte na úklid: Kácení nekončí pádem stromu. Odvoz a likvidace větví či kmene bývají součástí služby, ale informujte se předem.
Prevence: Pravidelný ořez, prořezání koruny, kontrola zdravotního stavu – to vše může odsunout nutnost kácet o roky.
Závěrem: Raději dobře a bezpečně než levně a s rizikem
Rizikové kácení není strašák – je to nutný zákrok tam, kde strom ohrožuje okolí. Důležitá je odbornost, dodržování
Standardu AOPK ČR, použití správných metod (směrové, postupné kácení) a nezanedbání pojištění. Když vám firma garantuje bezpečný průběh i krytí případných škod, dává vám to jistotu, že nepřijde „dražší lekce“ formou zničené střechy nebo sousedských sporů.Ať už jste z Ostravska, jižní Moravy, Čech či jiného koutu republiky, platí to stejné: jakmile strom vybočí z hranic bezpečí, vyhledejte odbornou pomoc. A do té doby se o své zelené velikány starejte – protože zdravý strom je radost pro všechny, zatímco ten rizikový může nadělat víc škody než užitku.
(Potřebujete víc rad, nebo hledáte profíka na rizikové kácení? Mrkněte na www.doubekasyn.cz – tam se dozvíte víc i o tom, jak to chodí v praxi a co obnáší pojištěná zakázka. Hlavní je: nechte se vést bezpečností, ne jen cenou.