Červené třešně. Stromy hojně plodí, když je o ně správně pečováno.

Jarní řez ovocných stromů: Pokročilé principy podle AOPK

14.3.2025 - Hanka

S příchodem jara a obnovením vegetačního cyklu nastává optimální období pro jarní řez ovocných stromů. Březen a počátek dubna představují klíčovou fázi, kdy jsou stromy stále v období dormance (zklidnění), ale již začínají aktivovat své fyziologické procesy. A pokud jste si mysleli, že se strom v Ostravě a okolí se s kávou v ruce jen tak poflakuje, tak věřte, že zrovna ony mají touto dobou napilno – a my jim k tomu rádi dopomůžeme!

Typologie řezů a jejich funkce1. Výchovný řez (mladé stromy)
Provádí se u juvenilních jedinců v průběhu prvních 3–5 let po výsadbě. Primárním cílem je vytvoření pevné architektury koruny, která umožní efektivní rozložení větví a snížení rizika mechanických poškození v budoucnu. Někteří by řekli, že je to jako dětská výchova – musíte si teď dát záležet, abyste nemuseli později s „kázní“ přitvrzovat.

2. Udržovací řez (dospělé plodící stromy)
Zajišťuje rovnováhu mezi vegetativním růstem a reprodukční aktivitou. Odstraňují se neproduktivní, mechanicky oslabené a napadené větve s cílem maximalizovat fotosyntetickou efektivitu a zabezpečit optimální výnos. Mluvíme-li o ovocných stromech na severní Moravě, platí pravidlo: „Co je špatné, jde pryč! A co je dobré, to ať pěkně roste.“

3. Zmlazovací řez (staré/senescentní stromy)
Aplikuje se u stromů se sníženou plodností nebo v případě regeneračních zásahů. Dochází k redukci starších větví a stimulaci tvorby nového růstového potenciálu. V praxi je to trošku jako omlazovací kúra – strom se necítí o nic starší než mladej jasan vedle.

Postup při jarním řezu

1. Výběr adekvátního nářadí – Použití ostrých a sterilních nůžek. To je klíčové pro precizní řezy a minimalizaci mechanického stresu.

2. Dezinfekce nástrojů Prevence šíření patogenů spočívá v dezinfekci nástrojů před a po řezu (např. ethanolovým roztokem; v praxi se na severu Moravy někdy používá i slivovice, ale rozmyslete si, jestli ji raději nenecháte na jiné příležitosti).

3. Odstranění nevhodných větví – Eliminují se nekvalitní větve (suché, nemocné, křížící se nebo směrem do koruny rostoucí větve). Vždy si připomeňte, že strom není dračí chřtán a nepotřebuje sto náhodně rostoucích hlav.

4. Respektování větevního kroužku – Řezy se provádějí v oblasti větevního kroužku pro zajištění optimálního hojení a minimalizaci rizika infekce.

5. Ošetření velkých ran – Při odstranění větví o větším průměru se doporučuje aplikace ochranného balzámu nebo stromové pasty, aby se strom netvářil „zbytečně“ zraněný.

Standardy AOPK a odborné metodikyPro hlubší pochopení metodických postupů doporučujeme seznámení se s platnými standardy Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK). Podrobné metodiky včetně vědeckých podkladů lze nalézt na: https://aopk.gov.cz/platne-standardy.


Chyby, kterým se vyvarovat

1. Nadměrné zkracování větví – Agresivní redukce koruny vede k oslabení vitality stromu a redukci plodnosti.
2. Nerespektování přirozené architektury koruny – Nesprávné zásahy mohou narušit rovnováhu mezi generativním a vegetativním růstem.
3. Řez při nízkých teplotách – Mrazové poškození pletiv zpomaluje proces hojení a zvyšuje riziko infekce.


Nakládání s odřezaným materiálem

Efektivní využití odřezaných větví je ekologicky i ekonomicky výhodné. Více informací naleznete v našem specializovaném článku Zpracování dřevního odpadu: Kompostování, štěpkování a využití na palivo (publikace v přípravě). Pomůže vám nejen s bezpečnou likvidací, ale třeba i s dalším topivem do krbu na dlouhé zimní večery.Další navazující článek Letní údržba ovocných stromů po odkvětu nabídne rozšířené poznatky o péči v postkvětovém období.


Profesionální pomoc při řezu stromů

Pokud si nejste jisti správnou technikou řezání stromů, kácení stromů, prořezem ovocných dřevin nebo chcete zajistit maximální zdravotní stav a plodnost vaší zahrady, můžete se obrátit na odborníky. Naše společnost Doubek a syn poskytuje profesionální služby v oblasti rizikového kácení, ořezu a údržby stromů. Zvláště v okolí Ostravy a severní Moravy, kde se sice ještě nechodí v krojích na dřevo, ale stromy tu rostou, jako by soutěžily o titul "Největší kmen roku". Rádi vám pomůžeme s individuálním plánem péče, ať už se jedná o ovocné dřeviny, okrasné stromy, či údržbu v náročných výškových podmínkách.

Neváhejte nás kontaktovat – ušetříte si starosti a možná i jednu dvě naražené kostrče.


Závěrečné shrnutí

Aplikace správných technik jarního řezu přispívá k dlouhodobé vitalitě a produkční schopnosti ovocných stromů. Respektování principů arboristické praxe zajišťuje optimální růstovou dynamiku a minimalizuje stresové faktory. V případě pochybností je vhodné obrátit se na odborníky v oboru a nečekat, až se vám strom sám „ozve“, že už mu nejdou tak dobře kvést větve.